FAQ      Szukaj      Użytkownicy      Download      Album      Czat      Statystyki  
  · Zaloguj Rejestracja · Profil · Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości · Grupy  

Poprzedni temat «» Następny temat
Rola logopedy pracującego w oddziale laryngologii szpitala
Autor Wiadomość
magdala 


Dołączyła: 20 Mar 2012
Posty: 1425
Wysłany: 2012-07-22, 13:58   Rola logopedy pracującego w oddziale laryngologii szpitala

Pierwszy kontakt logopedy z pacjentem

powinien mieć miejsce przed operacją oraz po rozmowie pacjenta z lekarzem, w której został on poinformowany o diagnozie i zakwalifikowaniu go do zabiegu.
Informacja przekazana pacjentowi może wywołać szok, a na pewno silne przeżycie, lęk, obawę przed utratą życia. To trudna chwila, w której logopeda powinien udzielić pacjentowi wsparcia psychicznego. Może nim być długa, serdeczna rozmowa, relaksacja, zapewnienie o rehabilitacji głosu i mowy po operacji, obietnica pomocy w trudnych sytuacjach podczas pobytu w szpitalu oraz po opuszczeniu go .
(w perspektywie członkostwo w Polskim Towarzystwie Laryngektomowanych ).
Rozmowa powinna być ukierunkowana na :
 wypracowanie przez pacjenta zgody na operację ;
 budowanie pełnego zaufania do zespołu operującego ;
 wiary w siły witalne własnego organizmu ;
 zdobycie kredytu zaufania pacjenta oraz wytworzenie więzi sprzyjających późniejszej rehabilitacji.
Wskazane są częste wizyty oraz pokaz mowy zastępczej przez pacjentów dobrze mówiących. Wzmacniają one psychicznie osobę hospitalizowaną i zapewniają o możliwości odzyskania głosu i komunikacji językowej - słownej z otoczeniem
Przez kolejne dni oczekiwania na operacje kontakt logopedy z pacjentem powinien być podtrzymywany. Zawsze ciepły, serdeczny i profesjonalny, na każde życzenie pacjenta oraz z własnej potrzeby kontaktu.
Kontakt z rodziną pacjenta - częsty, a przed opuszczeniem przez niego szpitala - konieczny. Niezwykle ważna jest pedagogizacja rodziny. Polega ona na przekazaniu niezbędnych informacji dotyczących samopoczucia pacjenta, jego możliwości i potrzeb pooperacyjnych. Ważne jest także wypracowanie pewnej postawy ze strony rodziny i bliskich : akceptacji, zrozumienia, serdeczności. Nie powinno jej cechować wyręczanie i odsuwanie pacjenta od pełnego uczestnictwa w życiu codziennym ze względu na trwałe kalectwo. Ta zasada jest sprzeczna z podstawowymi zasadami rehabilitacji.
Kontakt z rodziną jest korzystny także w samym procesie rehabilitacji. Pomoc w ćwiczeniach logopedycznych w domu, umiejętność udzielania wsparcia psychicznego , udział w zakupie akcesoriów medycznych , w turnusach rehabilitacyjnych, powinny być wypracowane w kontakcie z rodziną.
 
 
magdala 


Dołączyła: 20 Mar 2012
Posty: 1425
Wysłany: 2016-04-17, 20:01   

Chcę podzielić się z Wami

przemyśleniami ze szkolenia na jakim byłam , a które dotyczyło „ Komunikacji alternatywnej i wspomagającej”. Chodziło o komunikowania się ze światem zewnętrznym osób po udarach mózgu, z autyzmem, porażeniem mózgowym. Generalnie – w ogóle nie mówiących lub mających wielkie trudności, w zasadzie nie do pokonania.
Nie o nich chcę mówić lecz o urządzeniu, które im służy. Nosi nazwę „MÓWIK” i „GADACZEK” ( sympatyczne). Zainstalowane jest na tablecie z systemem android i funkcjonuje na zasadzie rysunkowych tablic i głośno mówiącego syntezatora ( głos kobiecy lub męski). Ma 6000 haseł. Wystarczy kliknąć na rysunek , a lektor mówi za Ciebie. Mam go przed sobą. Klikam na hasło: „jedzenie, picie” automatycznie lektor TO mówi !. Dalej klikam „śniadania i kolacja” i lektor TO mówi, dalej „poproszę kanapkę z serem” i on TO mówi ZA MNIE. Zasada jest prosta – klikam na rysunek i ktoś za mnie gada. Można dodawać własne hasła, zdjęcia. Budować zdania, prośby, pytania, cokolwiek….czyli komunikować się.
Używam „MÓWIKA” i „GADACZKA” do pracy z pacjentami po udarach z zaburzeniami mowy o typie głębokiej afazji ruchowej, dyzartrii gdy nie ma już innej możliwości komunikowania się. Kiedy jednak wracałam z konferencji kierowca „TAXI” spytał „ Gdzie pani sobie życzy?. Dziękuję” i miał zamknięte usta zainteresowałam się. Zapytałam „Czy zdążymy na czas?”, a on nacisnął na coś palcem i usłyszałam „Oczywiście”. Pokazał mi tablet z „MÓWIKIEM”. Byłam w szoku gdyż wracałam z konferencji a on mi pokazuje urządzenie, które przed chwilą oglądałam. Miał ustawione zdanie „Nie mam krtani i nie mogę mówić”. Zaprosiłam go na turnus, mam nadzieję, że pojedzie.
Oczywiście, "MÓWIK" nie był konstruowanY z myślą o nas, ale dlaczego ma nam nie służyć? Wszystko o „MÓWIKU” na jego stronie www.mówik.sklep.pl. Wystarczy też wpisać w google: MÓWIK. Można dostać do niego dofinansowanie w MOPR lub PCPR jako likwidacja barier w komunikowaniu się. :-D
 
 
magdala 


Dołączyła: 20 Mar 2012
Posty: 1425
Wysłany: 2016-05-02, 08:19   

Poza "MÓWIKIEM"

firma dysponuje innym urządzeniem na bazie smartfona "GADACZEK" do kontaktów pisanych bez syntezatora mowy. :lol:
Warto zerknąć w necie na info. A może...? :lol:
 
 
magdala 


Dołączyła: 20 Mar 2012
Posty: 1425
Wysłany: 2017-06-24, 12:18   

Sugestia

Techniki rehabilitacji wad wymowa u dzieci z przedszkola nie mają nic wspólnego z rehabilitacją głosu i mowy u osób bez krtani.
 
 
magdala 


Dołączyła: 20 Mar 2012
Posty: 1425
Wysłany: 2018-02-03, 10:23   

Dwa tygodnie wstecz

odebrałam z wydawnictwa kolejną książkę: "Mówię bez krtani. Techniki, ćwiczenia" gdzie pokazałam właśnie "MÓWIKA" zaadaptowanego do potrzeb osób bez krtani, które - z ważnych powodów- nie mogą opanować mowy zastepczej. O " Mówiku" pisałam 2 posty wyżej.
 
 
magdala 


Dołączyła: 20 Mar 2012
Posty: 1425
Wysłany: 2018-05-10, 11:47   

Każdy mój kontakt

z osobą bez krtani potwierdza jak ogromnie ważne jest odzyskanie głosu i mowy głośnej. Jej brak rodzi wiele problemów. Żyjemy wśród ludzi i z nimi musimy rozmawiać bo dla człowieka jest to podstawowa forma komunikacji.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template modified by Mich@ł
Strona wygenerowana w 0.04 sekundy. Zapytań do SQL: 12